Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr
Ministarstvo istine
Kako izvještava reuters.com, Australija će uskoro početi kažnjavati internetske platforme do 5% njihovog globalnog prihoda ukoliko ne budu sprječavale širenje „dezinformacija“ online.
Vlada Australije je poručila kako će natjerati tehnološke platforme da postave kodekse ponašanja kojima se upravlja da se zaustavi širenje „opasnih neistina“, a koje treba odobriti regulator. Regulator bi postavio vlastiti standard ako platforma to ne bi učinila, a zatim bi kaznio tvrtke za nepoštivanje.
Zakon, koji će biti predstavljen u parlamentu u četvrtak, usmjeren je na „lažni sadržaj koji šteti integritetu izbora ili javnom zdravlju, poziva na osuđivanje skupine ili ozljeđivanje osobe ili rizik od prekida ključne infrastrukture ili hitnih službi“.
Prijedlog zakona dio je opsežnog regulatornog gušenja sloboda od strane Australije, gdje su se čelnici žalili da tehnološke platforme sa sjedištem u inozemstvu nadjačavaju suverenitet zemlje, a dolazi uoči saveznih izbora koji bi trebali biti održani u roku od godinu dana.
“Dezinformacije i krive informacije predstavljaju ozbiljnu prijetnju sigurnosti i dobrobiti Australaca, kao i našoj demokraciji, društvu i gospodarstvu”, rekla je ministrica komunikacija Michelle Rowland u izjavi.
“Ne činiti ništa i dopustiti da se ovaj problem samo zagnoji nije opcija.”
Prvobitna verzija prijedloga zakona kritizirana je 2023. jer je Australskoj upravi za komunikacije i medije dala previše ovlasti da utvrde što je dezinformacija i kriva informacija, odnosno izraz za namjerno širenje laži.
Rowland je rekla da novi prijedlog zakona navodi da medijski regulator neće imati ovlasti prisiliti uklanjanje pojedinačnih dijelova sadržaja ili korisničkih računa. Nova verzija prijedloga zakona štitila je profesionalne vijesti, umjetničke i vjerske sadržaje, dok nije štitila sadržaje koje je odobrila vlada.
Glasnogovornik oporbenih unutarnjih poslova James Paterson rekao je da, iako tek treba ispitati revidirani prijedlog zakona, “legitimna politička uvjerenja Australaca ne bi trebala biti cenzurirana od strane vlade ili stranih platformi društvenih medija”.
Provjeri/reuters.com
Foto naslovnice: screenshot naturalnews.com
P O D I J E L I !