Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
NaslovnicaVijestiOdlazak Justina Trudeaua: Hoće li Kanadi nedostajati “liberalni diktator”?

Odlazak Justina Trudeaua: Hoće li Kanadi nedostajati “liberalni diktator”?

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Je li “nasljednik” već spreman?

Vijest o ostavci kanadskog premijera Justina Trudeaua izazvala je burne reakcije širom zemlje i svijeta. Dok su jedni izrazili žaljenje zbog odlaska lidera koji je desetljeće oblikovao modernu Kanadu, drugi su ovu vijest dočekali s olakšanjem, pa čak i s oduševljenjem. Kritičari njegovog političkog stila, posebno tijekom pandemije COVID-19, smatraju da Trudeau neće nikome nedostajati – osim možda onima koji su podržavali njegovu centraliziranu vlast i stroge mjere.

“Diktatura u rukavicama”

Justin Trudeau započeo je svoju političku karijeru s vizijom inkluzivne i progresivne Kanade. No, plandemija je razotkrila drugu stranu njegovog upravljanja. Kritičari tvrde da je Trudeau iskoristio umjetno stvorenu krizu COVID-19 kao izgovor za pojačanje državne kontrole, nametanje strogih mjera i obveznog cijepljenja te marginalizaciju svih koji su se usudili proturječiti njegovoj politici.

Mjere poput zatvaranja granica, lockdowna i obveznog cijepljenja za određene skupine stanovništva naišle su na žestok otpor dijela kanadskog društva. Prosvjedi kamiondžija početkom 2022. godine postali su simbol borbe protiv, kako su ga prosvjednici nazivali, “diktatorskog režima”. Trudeau je na ove prosvjede odgovorio pozivanjem na Zakon o izvanrednim situacijama, čime je dodatno polarizirao javnost.

Young Global Leader

Široj javnosti manje poznat, ali u krugovima političkih analitičara često spominjan, jest podatak da je Justin Trudeau bio jedan od pripadnika Young Global Leaders inicijative Svjetskog ekonomskog foruma, koju vodi Klaus Schwab. Ova inicijativa okuplja mlade lidere iz cijelog svijeta kako bi ih oblikovala za buduće globalno vodstvo.

Za mnoge skeptike, Trudeauova povezanost s ovom organizacijom dodatno baca svjetlo na njegove političke odluke, posebno tijekom plandemije kada je često djelovao potpuno u skladu s globalnim agendama koje su promovirale centralizaciju moći, digitalnu kontrolu i sustave koji smanjuju osobne slobode.

Klaus Schwab, osnivač Svjetskog ekonomskog foruma, jednom je prilikom izjavio da su mnogi lideri poput Trudeaua “prodrli u vlade širom svijeta”, što je mnogima otvorilo oči po pitanju Schwabovog globalnog utjecaja i kontrolu kroz političke figure poput Trudeaua.

Političko nasljeđe podijeljene Kanade

Pod Trudeaom, Kanada je postala zemlja velikih kontrasta. S jedne strane, njegov naglasak na klimatskim promjenama, jednakosti i pravima manjina osigurali su mu snažnu podršku tzv. „urbanih“, „progresivnih“ glasača. S druge strane, ruralna Kanada, tradicionalni radnici i oni koji su se osjećali napuštenima njegovim politikama, sve su glasnije izražavali nezadovoljstvo. Plandemija je te podjele samo produbila.

Što slijedi nakon Trudeaua?

Dok se prašina još uvijek sliježe nakon vijesti o ostavci, ključno je pitanje: hoće li njegov nasljednik biti bolji ili gori? Hoće li Kanada dobiti lidera koji će liječiti rane podjela, ili nekoga tko će dodatno zaoštriti polarizaciju? Ima li Klaus Schwab novog „asa u rukavu“?

Mnogi se boje da bi Trudeauova ostavka mogla otvoriti vrata političarima koji će, koristeći nezadovoljstvo javnosti, donositi još ekstremnije politike. Povijest je pokazala da vakuum vlasti često donosi nepredvidive rezultate.

Justin Trudeau je definitivno ostavio trag na kanadskoj političkoj sceni. Za jedne je bio simbol progresivnog liderstva, za druge autokrat u liberalnom ruhu. Bez obzira na to kako će ga povijest pamtiti, jedno je jasno: njegova ostavka otvara novo poglavlje za Kanadu. Pitanje je samo hoće li to poglavlje donijeti pomirenje ili još dublje podjele.

Provjeri/mediji

Foto naslovnice: web screenshot

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!
VEZANO

najnovije