Subota, 26 travnja, 2025
NaslovnicaWake upPlanira li EU prepad na ušteđevinu vlastitih građana?

Planira li EU prepad na ušteđevinu vlastitih građana?

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Perfidni plan

Europska unija stoji na pragu poteza koji bi mogao preobraziti živote milijuna njezinih građana – i to ne na način na koji biste poželjeli. Pod vodstvom Ursule von der Leyen, predsjednice Europske komisije, EU razmatra plan koji bi mogao preusmjeriti trilijune eura privatne ušteđevine u financiranje masovnog “ratnog stroja”. S više od 10 trilijuna eura koji miruju na bankovnim računima diljem Europe, von der Leyen vidi priliku: ne za jačanje kućanstava ili poticanje gospodarskog rasta, već za ulaganje u obrambenu industriju pod krinkom sigurnosti i konkurentnosti. Je li ovo hrabra strategija za zaštitu Europe ili beskrupulozna pljačka građana maskirana kao nužnost?

“Unija štednje i ulaganja”?

Von der Leyen otvoreno govori o svojoj viziji “Unije štednje i ulaganja”, opisujući je kao način da se “privatna ušteđevina pretvori u prijeko potrebnu investiciju”. Na prvi pogled, to zvuči kao pametan gospodarski potez – zašto ne iskoristiti neiskorištene milijarde za jačanje Europe? No, kad se zaroni dublje, pojavljuje se mračnija slika. Prema Euronewsu, Europska komisija želi usmjeriti ovaj golemi fond prema “strateškim ulaganjima”, a na vrhu popisa nalaze se obrambeni izdaci. Plan za ponovno naoružavanje Europe, koji bi mogao mobilizirati do 800 milijardi eura, uvelike ovisi o javnim i privatnim sredstvima – uključujući i vaš teško zarađeni novac.

Ovaj plan ne zaustavlja se na dobrovoljnim ulaganjima. Iako DW-ova provjera činjenica odbacuje ideju da će štediše biti izravno prisiljeni predati svoju ušteđevinu, pritisak je očit. EU planira stvoriti “poticaje” – ili uvjete – koji bi građane nenametljivo gurnuli da svojih 11,5 trilijuna eura (13% ukupnih prihoda Europljana) preusmjere u projekte poput proizvodnje oružja. Kritičari to nazivaju “pljačkom po danu”, tvrdeći da građani neće imati stvarnog izbora.

Tko profitira?

Dok EU ističe potrebu za sigurnošću u vrijeme geopolitičkih napetosti – posebno zbog sukoba u Ukrajini – mnogi upozoravaju da pravi pobjednici nisu građani, već obrambene tvrtke. POLITICO izvještava da von der Leyen gura ideju o 150 milijardi eura zajmova, posuđenih na tržištima kapitala, koji bi išli izravno u džepove europskih proizvođača oružja. Od bespilotnih letjelica do sustava protuzračne obrane, obrambena industrija već se priprema za unosne ugovore, dok se “Plan ReArm Europe” hvali kao budućnost europske sigurnosti.

No, smrad kronizma teško je ignorirati. Von der Leyen i njezin uži krug već dugo pokazuju sklonost prema obrambenoj industriji, a sada koriste globalnu nestabilnost kao izgovor za preusmjeravanje privatnog bogatstva. Kitco News čak upozorava na povijesne paralele – poput nacističkih ratnih obveznica koje su financirale ratni stroj prisilnim “ulaganjima” građana. Iako je to ekstremna usporedba, dovoljna je da izazove jezu među štedišama.

Obrana ili kontrola?

EU tvrdi da je cilj ovog plana dvostruk: osigurati sigurnost kontinenta i povećati konkurentnost. Von der Leyen naziva to “dvostrukom pobjedom” za kućanstva i poduzeća. No, mnogi Europljani nisu uvjereni. Ako je sigurnost stvarni cilj, zašto se čini da građani nemaju glasa u tome kako se troši njihov novac? Zašto se fokus stavlja na oružje, a ne na obrazovanje, zdravstvo ili zelene tehnologije? Kritičari tvrde da ovo nije samo pitanje obrane – radi se o kontroli i profitu, gdje elita EU-a jača svoju moć na račun običnih ljudi.

S druge strane, zagovornici plana ističu da Europa ne može ostati ranjiva u sve nesigurnijem svijetu. Geopolitičke prijetnje rastu, a zajednička obrambena strategija mogla bi osigurati stabilnost. Preusmjeravanje ušteđevine u “strateške investicije” moglo bi, teoretski, donijeti dugoročne koristi – ali po koju cijenu?

Vrijeme za buđenje

Dok EU prodaje ovu viziju kao nužnost, građani ostaju u tami o tome kamo njihov novac zapravo odlazi. Hoće li vaša ušteđevina završiti u financiranju projektila ili bespilotne letjelice? Hoće li “poticaji” postati prisila prerušena u izbor? Europljani se suočavaju s neugodnim pitanjem: je li ovo hrabar korak prema sigurnijoj budućnosti ili perfidni prepad na njihovu financijsku slobodu?

Jedno je sigurno – ako Ursula von der Leyen uspije u svojoj misiji, bankovni računi diljem Europe mogli bi se značajno smanjiti, dok obrambena industrija slavi novi zlatni rudnik. Vrijeme je da se zapitate: tko ovdje doista pobjeđuje? I što možete učiniti prije nego što vaša kasica prasica postane žrtva ovog ambicioznog plana?

Provjeri/politico.eu

Foto naslovnice: web screenshot

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!

1 KOMENTAR

  1. Kad sam ovo prvit put čuo, svu svoju ušteđevinu prebacio sam izvan EU i kupio tuđu valutu. A mislim i na selidbu van iz EU. Ovde sam več prodao 90% imovine…Imam još samo stan ovde, dok ne kupim stan izvan eu. Nedam ja za EU ni centa…

VEZANO

najnovije