Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr
Face recognition
Nakon slučaja u kojem je nedužni čovjek pogrešno identificiran tehnologijom prepoznavanja lica korištenom od strane organa za provođenje zakona, te nakon toga zatvoren i nakon toga pokrenuo tužbu, došlo je preispitivanja korištenja ove tehnologije. Ovaj slučaj naglašava stalno rastuće napetosti između napredne tehnologije i osobne privatnosti, pojačane implikacijama na građanske slobode i slobodu govora.
Randal Quran Reid, 29-godišnji muškarac vozio se do rezidencije svoje majke nakon Dana zahvalnosti kada ga je policija zaustavila i uhitila na međudržavnoj cesti u Georgiji, nakon čega je proveo više dana u pritvoru. Na njegovu veliku žalost, Quran je saznao da je osumnjičen za zločine u Louisiani – državi koju nikada nije ni posjetio, izvijestio je AP.
Ovaj slučaj ujedno nije i jedini takav, jer su najmanje četiri druge osobe, uključujući ženu u osmom mjesecu trudnoće lažno optuženu za otmicu automobila, podnijele tužbe protiv policije jer su pogrešno identificirane i uhićene zbog kontroverzne tehnologije.
Unatoč potencijalnim prednostima prepoznavanja lica u rješavanju kaznenih slučajeva, praćenju nestalih osoba i identificiranju žrtava trgovine ljudima, kritičari tvrde da ono predstavlja veliku opasnost za građanske slobode i privatnost.
Osmišljena za usklađivanje nadzornih snimaka s potencijalnim profilima iz državnih baza podataka ili društvenih medija, tehnologija prepoznavanje lica često može rezultirati lažno pozitivnim rezultatima.
U izjavi pod zakletvom kojom se traži Quranov nalog za uhićenje, detektiv je koristio video nadzorne kamere i riječ neidentificiranog “vjerodostojnog izvora” kako bi identificirao osumnjičenika. Brojne su sumnje da je dvosmisleni “vjerodostojni izvor” zapravo bio pogrešan sustav za prepoznavanje lica, koji nije spomenut u izjavi pod zakletvom.
Quranov odvjetnik, Sam Starks, doveo je u pitanje vjerodostojnost detektivovog navodnog izvora i tvrdi da detektivova potraga za nalogom za uhićenje bez dodatnih potkrepljujućih dokaza otkriva zlouporabu i pretjerano oslanjanje na ovu tehnologiju.
Nakon događaja u vezi s Quranovim nezakonitim uhićenjem, policiji su upućeni podsjetnici o važnosti dopunjavanja dokaza kada se koristi prepoznavanje lica za osiguranje naloga za uhićenje.
Provjeri/reclaimthenet.org
Foto naslovnice: pixabay.com
P O D I J E L I !