Subota, 26 travnja, 2025
NaslovnicaWake upZašto Trump želi Grenland?

Zašto Trump želi Grenland?

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Odjek prošlosti, vizija budućnosti

Kada je Donald Trump još 2019. godine izrazio zanimanje za kupnju Grenlanda, ideja je mnogima zvučala samo kao ekscentrični hir ovog osebujnog američkog predsjednika. Došavši ponovo na tu funkciju 2025. godine, Trump je nastavio iskazivati interes za Grenland, predstavljajući pitanje Grenlanda ne samo kroz prizmu ekonomskog utjecaja, već kroz pitanje „svjetske sigurnosti“.

U siječnju 2025. godine, Trump je na konferenciji za novinare u Mar-a-Lagu ponovio želju da SAD preuzme kontrolu nad Grenlandom: “Grenland nam je potreban zbog nacionalne sigurnosti, te bi Danska trebala odustati od njega u interesu slobodnog svijeta”, da bi nešto kasnije, 28. ožujka 2025., u Bijeloj kući izjavio: “Trebamo Grenland. Zbog međunarodne sigurnosti moramo imati Grenland. Nije pitanje možemo li bez njega. Ne možemo”, naglašavajući globalnu sigurnost i prijetnje od ruskih i kineskih brodova u regiji. Također je upozorio: “Ako Danska i EU ne razumiju, morat ćemo im to objasniti.” Ove izjave pratila je objava videa na društvenim mrežama isti dan, gdje je povezao povijesnu ulogu SAD-a na Grenlandu tijekom Drugog svjetskog rata s trenutačnim prijetnjama, zaključivši: “Ovo je sudbina. Vrijeme je da opet ustanemo zajedno.”

Technate of America: Vizija iz 1940.

Međutim, zagrebe li se malo ispod ove ambicije za koju mnogi još uvijek misle da je samo prolazna misao jednog neobičnog lika, može se nazrijeti da ona ima dublje korijene koji sežu u neke političke snove i vizije prošlosti, uključujući i jednu zaboravljenu ideju iz 1930-ih koju je razvila organizacija Technocracy Inc. Njihov plan za “Technate of America”, prikazan na karti iz 1940. godine (dostupnoj na Boston Rare Maps), uključivao je Grenland kao ključni dio šire vizije o samodostatnom sjevernoameričkom kontinentu pod upravom tehničkih elita.

Ova organizacija, osnovana 1933. pod vodstvom inženjera Howarda Scotta, predlagala je radikalnu transformaciju Sjeverne Amerike u “Technate” – samodostatnu regiju kojom bi upravljali znanstvenici i inženjeri, a ne političari ili biznismeni. Karta prikazuje ovu utopijsku regiju koja se proteže od Grenlanda na sjeveru do dijelova Kolumbije, Venezuele i Guyane na jugu, obuhvaćajući cijelu Sjevernu i Središnju Ameriku te istočni Pacifik. Grenland, baš kao i Kanada, je bio sastavni dio ovog plana, viđen kao strateška točka za obranu i resurse u viziji izolacionističkog, ali ekspanzionističkog tehnokratskog carstva.

Technocracy Inc. je vjerovala da su prirodni resursi i geografski položaj ključni za stvaranje samodostatnog kontinenta koji bi se mogao oduprijeti globalnim sukobima. Njihova ideja bila je da se ujedine svi narodi Sjeverne Amerike pod jedinstvenim sustavom upravljanja temeljenim na znanosti, čime bi se osigurala sigurnost i prosperitet bez potrebe za vanjskom trgovinom ili savezima. Grenland, s njegovim ledom, mineralima i položajem, savršeno se uklapao u ovu viziju.

Poveznica s Trumpom

Iako nema dokaza da je Trump izravno inspiriran Technocracy Inc., paralela je i više nego intrigantna, a Trumpove namjere u potpunosti izgledaju kao odjek ove stare ideje i korak prema ostvarenju slične vizije. Njegova retorika o “Americi na prvom mjestu” i fokus na nacionalnu sigurnost kroz kontrolu resursa odjekuju izolacionističko-ekspanzionističkim tonovima tehnokratskog plana. Grenland, u Trumpovom svijetu, mogao bi biti dio šire strategije za jačanje američke autonomije – nešto što Technocracy Inc. naziva “kontinentalnom integracijom i mobilizacijom”. Osim toga, Trumpov savez s Elonom Muskom, čiji je djed Joshua Haldeman bio istaknuti zagovornik tehnokracije u Kanadi, dodaje još jedan dodatni sloj realizaciji ovog plana. Muskove vizije o tehnološkoj dominaciji i optimizaciji resursa kroz inovacije (poput Tesle i SpaceX-a) imaju određenu sličnost s tehnokratskim idealima nekog prošlog (ali ne i svršenog) vremena.

Zašto baš sada i koju ulogu imaju J.D. Vance i Peter Thiel?

Grenland danas nije samo pitanje prošlosti – on je u središtu i suvremenih tehnokratskih pretenzija. Tu se savršeno uklapaju i akteri poput Petera Thiela i njegovog „poslušnika“ J.D. Vancea, Trumpove „desne ruke“ i formalnog potpredsjednika SAD-a. Peter Thiel, poznati tehnološki poduzetnik i suosnivač PayPala, ima dugu povijest ulaganja u ambiciozne projekte, ali i političke figure. On je bio ključni mentor upravo J.D. Vanceu, podržavajući njegovu političku karijeru. Thiel je poznat po svom interesu za resurse i tehnologije budućnosti – od umjetne inteligencije do kriptovaluta – što ga čini likom koji bi mogao vidjeti stratešku vrijednost u mjestu poput Grenlanda.

Grenland, s njegovim ogromnim zalihama rijetkih zemnih metala, ključan je za tehnološku industriju kojom Thiel dominira. Ti minerali su esencijalni za proizvodnju svega, od baterija za električna vozila do komponenti za napredne računalne sustave. U ožujku 2025., pri svom posjetu Grenlandu, Vance je kritizirao Dansku zbog “nedovoljnog ulaganja u sigurnost otoka“, što je potez koji odražava Thielov utjecaj.

Trumpova opsesija Grenlandom – koju Vance aktivno promovira – mogla bi biti potaknuta savjetima iz ovog kruga, gdje Thiel igra ulogu tihog stratega. Njegova vizija “tehno-pragmatizma” i podrška Trumpovoj administraciji sugeriraju da bi Grenland mogao biti dio plana za stvaranje tehnološki samodostatne Amerike, slično idejama Technocracy Inc. iz 1940-ih, ali prilagođenih modernom dobu. Dodatno, Thielova povezanost s pronatalističkim pokretom i desničarskim tehnološkim krugom (koji uključuje Vancea) ukazuje na širi ideološki projekt. Dok Technocracy Inc. sanja o znanstvenom upravljanju kontinentom, Thiel i Vance možda vide Grenland kao priliku za kombinaciju tehnološke i političke dominacije, uz Trumpovu sklonost bombastičnim potezima kao katalizator.

Ukratko, Thiel i Vance dijele viziju u kojoj Grenland nije samo teritorij, već strateški resurs za tehnološku, ekonomsku i vojnu budućnost SAD-a. Thiel pruža intelektualni i financijski okvir, dok Vance, uz Trumpovu podršku, djeluje kao izvršitelj na terenu. Njihova suradnja može biti ključ za razumijevanje zašto Grenland ostaje u središtu pažnje Trumpove administracije.

Zaključak

Trumpova želja za Grenlandom, prvi put izražena 2019. kao “veliki nekretninski posao”, a 2025. proširena na pitanje “svjetske sigurnosti”, nije samo ekscentrični hir – ona je odraz ambicije koja spaja prošlost i budućnost. Odjekuje u vizijama Technocracy Inc. o samodostatnom kontinentu, ali i u suvremenim težnjama za tehnološkom i svjetskom dominacijom koje podupiru Peter Thiel i J.D. Vance. Grenland, s njegovim resursima i strateškim položajem, za Trumpa nije samo otok – on je ključ za osiguravanje američke moći u svijetu koji je smišljeno gurnut u rastuću nesigurnost. Dok Thiel pruža viziju, a Vance izvedbu, Trumpova opsesija Grenlandom otkriva širu istinu: u politici, stari snovi o kontroli i prosperitetu nikada ne umiru – samo mijenjaju oblik.

Foto naslovnice: web screenshot

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!

1 KOMENTAR

VEZANO

najnovije