Srijeda, 5 veljače, 2025
NaslovnicaEkonomijaCBDC: Digitalna Transformacija Novčanog Sustava i Njene Posljedice

CBDC: Digitalna Transformacija Novčanog Sustava i Njene Posljedice

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Što nas čeka?

Uvođenje centralno digitalnih valuta (CBDC) donosi revoluciju u financijskom sustavu, s potencijalnim posljedicama na štednju, gotovinu, zlato i druge oblike imovine. Ključno pitanje je kako će CBDC utjecati na postojeće financijske instrumente i slobode građana.

CBDC predstavlja elektronički oblik valute koju izdaje centralna banka, eliminirajući potrebu za fizičkim novcem. Sredstva na bankovnim računima, koji već sada postoje u digitalnom obliku, bit će konvertirana u CBDC, dok će fizički novac postati prošlost. Banke već smanjuju broj poslovnica, pripremajući se za digitalno doba u kojem će usluge biti dostupne online.

Gubitak privatnosti i slobode

Jedan od glavnih ciljeva CBDC-a je eliminacija sive ekonomije, omogućujući oporezivanje svih transakcija. Ovaj sustav mogao bi čak obuhvatiti neformalne poslove poput čuvanja djece ili „pronađenih” novčanica, što bi bilo podložno oporezivanju. Kritičari upozoravaju da će CBDC omogućiti državama praćenje svih financijskih aktivnosti, narušavajući privatnost građana i pretvarajući ih u „ekonomske robove države.”

Povijest pokazuje kako su porezni sustavi kroz povijest korišteni za kontrolu imovine i sloboda. Na primjeru SAD-a, od uvođenja poreza na dohodak 1913. godine, pa sve do zapljene zlata 1933. pod predsjednikom F.D. Rooseveltom, vlade su koristile krize za opravdavanje povećanja kontrole. Sličan scenarij sada se ponavlja s CBDC-om, koji omogućuje daljnju centralizaciju vlasti i praćenje svih financijskih aktivnosti.

Zabrinutost za zlato, srebro i kriptovalute

Iako će numizmatički novčići i dalje imati vrijednost zbog svoje povijesne i kolekcionarske vrijednosti, ostali oblici zlata i srebra mogli bi biti ograničeni za transakcije. Povijesni presedani poput Rooseveltove zapljene zlata sugeriraju da bi država mogla regulirati ili čak zabraniti trgovanje plemenitim metalima i kriptovalutama.

CBDC će donijeti tehnološke pogodnosti, ali i gubitak privatnosti i potencijalne rizike od prekomjerne kontrole. Sve transakcije bit će transparentne vlastima, a papirni novac i anonimne transakcije postat će stvar prošlosti.

Transformacija monetarnog sustava ima dalekosežne posljedice za slobode pojedinaca. I dok vlade promoviraju CBDC kao sredstvo modernizacije, kritičari pozivaju na oprez i zaštitu privatnosti u digitalnom dobu.

Provjeri/armstrongeconomics.com

Foto naslovnice: web screenshot

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!
VEZANO

najnovije