Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr
Kako moderne prakse narušavaju zdravlje
Jedna od ključnih tema koje se sve češće pojavljuju u raspravama o javnom zdravlju je porast kroničnih bolesti u posljednjih 150 godina. Taj je porast usko povezan s poremećajem prirodnih ritmova na koje se tijelo oslanja za samoregulaciju i obnovu. Među tim ritmovima, spavanje zauzima centralno mjesto. Naš moderni način života, potpomognut alopatskim medicinskim pristupom, sve više zanemaruje temeljne biološke procese, što dovodi do ozbiljnih zdravstvenih posljedica.
Alopatija i njezine granice
Alopatija, dominantni model moderne medicine, poznata je po svojoj učinkovitosti u rješavanju akutnih medicinskih stanja, kao što su operacije ili hitna liječnička skrb. Međutim, kada je riječ o kroničnim bolestima, ovaj sustav često ne uspijeva ponuditi trajna rješenja. Alopatski tretmani obično se usmjeravaju na simptomatsko ublažavanje problema, dok zanemaruju prirodnu sposobnost tijela za samopopravak.
Postoji nekoliko razloga zašto alopatija dominira u medicinskom svijetu:
- Ekonomski poticaji – Alopatski tretmani generiraju skupe lijekove i dijagnostičke postupke, što ovu granu medicine čini iznimno profitabilnom.
- Kulturna psihologija – Moderna kultura ima potrebu kontrolirati prirodne procese umjesto da s njima djeluje u skladu, što vodi do metoda koje se protive filozofiji prirodnog iscjeljenja.
- Pristranost istraživanja – Većina medicinskih istraživanja fokusira se na tretmane koji pokazuju brze i mjerljive rezultate, poput smanjenja krvnog tlaka, dok zanemaruje postupne, dugoročne procese oporavka.
Utjecaj poremećenih prirodnih ritmova
Naše tijelo oslanja se na niz prirodnih ciklusa kako bi održavalo zdravlje. Međutim, moderni život narušava te cikluse, što uzrokuje niz zdravstvenih problema:
- Disanje: Sporo, pravilno disanje na nos regulira važne fiziološke funkcije i poboljšava dugovječnost.
- Sunčeva svjetlost: Redovito izlaganje sunčevoj svjetlosti ključno je za zdravlje, dok njezin nedostatak povećava rizik od depresije i kroničnih bolesti poput raka.
- Tjelesna aktivnost: Nedostatak kretanja i sjedilački način života povezani su s nizom kroničnih bolesti.
- Mentalni odmor: Um zahtijeva izmjenu aktivnosti i odmora, no suvremeni način života često nas drži u stalnom stanju stresa.
Ovi poremećaji štetno utječu na prirodne procese, a spavanje, kao jedan od najvažnijih ciklusa, posebno trpi.
Spavanje: Temelj zdravlja
Spavanje nije samo odmor; ono je ključni proces regeneracije organizma. Tijekom spavanja tijelo prolazi kroz cikluse dubokog (NREM) i REM sna, od kojih svaki ima važne funkcije. NREM san uklanja toksine iz mozga i obnavlja ga, dok REM san konsolidira sjećanja i obrađuje emocije.
Matthew Walker, poznati istraživač spavanja i autor knjige Zašto spavamo, istaknuo je nekoliko funkcija sna koje su ključne za naše zdravlje:
- Održava zdravlje srca i cirkulacije.
- Regulira metabolizam i sprječava bolesti poput dijabetesa.
- Jača imunološki sustav.
- Smanjuje rizik od raka.
- Poboljšava kognitivne funkcije i pamćenje.
- Smanjuje rizik od nesreća uzrokovanih umorom.
Kronični nedostatak sna nepovoljno utječe na zdravlje, povećava rizik od fizičkih i mentalnih bolesti te može skratiti životni vijek.
Globalna kriza spavanja
Prema istraživanjima, 35,5% Amerikanaca spava manje od preporučenih 7 sati po noći, a 30% pati od simptoma nesanice. Plandemija COVID-19 dodatno je pogoršala ovu situaciju, povećavajući ovisnost o farmaceutskim pomagalima za spavanje.
Međutim, većina lijekova za spavanje, poput Ambiena ili benzodiazepina, djeluje kao sedativi. Umjesto da potaknu prirodni san, oni smiruju mozak i sprječavaju ga u obnavljajućim procesima. Dugoročna upotreba ovih lijekova povezana je s povećanim rizikom od smrtnosti, raka i kognitivnih poremećaja.
Gama-hidroksi-butarat (GHB): Zaboravljeno rješenje
Jedan lijek koji obećava obnovu prirodnog ciklusa spavanja je gama-hidroksi-butarat (GHB). Razvijen 1874. godine, GHB je u Europi korišten kao anestetik i pokazao se iznimno sigurnim. Njegove prednosti uključuju:
- Potiče duboki san koji osvježava tijelo i um.
- Povećava razinu hormona rasta, što potiče regeneraciju mišića i tkiva.
- Pomaže u liječenju ovisnosti o alkoholu, opioidima i benzodiazepinima.
- Poboljšava dopaminske funkcije, što pomaže kod Parkinsonove bolesti.
- Smanjuje tjeskobu bez nuspojava povezanih s benzodiazepinima.
Unatoč ovim prednostima, GHB je marginaliziran zbog regulatornih politika i pritisaka farmaceutskih industrija. Njegova upotreba ostaje ograničena, što ostavlja milijune ljudi bez sigurnog i učinkovitog rješenja za poremećaje spavanja.
Zaključak
Kronični poremećaji spavanja odražavaju širu krizu našeg odnosa prema prirodnim ritmovima tijela. Umjesto da se oslanjamo na farmaceutske sedative koji ne nude trajna rješenja, trebali bismo se okrenuti prirodnim pristupima koji podupiru dugoročno zdravlje. GHB, unatoč svojoj kontroverznoj povijesti, predstavlja obećavajuće rješenje koje zahtijeva dublje istraživanje i integraciju u medicinsku praksu.
Poboljšanje globalnog zdravlja započinje redefiniranjem našeg pristupa spavanju i priznavanjem važnosti očuvanja prirodnih ritmova tijela.
Provjeri/activistpost.com
Foto naslovnice: web screenshot
P O D I J E L I !