Subota, 28 prosinca, 2024
NaslovnicaVijestiTeorija uma - Novi korak DARPA-e prema algoritamskoj predikciji ponašanja

Teorija uma – Novi korak DARPA-e prema algoritamskoj predikciji ponašanja

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Nova tehnologija za uskraćivanje privatnosti i sloboda

Američka Agencija za napredne istraživačke projekte Ministarstva obrane (DARPA) ponovno je izazvala pažnju javnosti svojim kontroverznim inovacijama. Eric Davis, nedavno regrutiran stručnjak u DARPA-i, predstavio je ambiciozni projekt pod nazivom “Teorija uma” (“Theory of Mind”).

Prema dostupnim informacijama, “Teorija uma” ima za cilj razviti algoritamske sposobnosti za predviđanje, praćenje, motiviranje i modificiranje budućeg ponašanja ljudi. Ova inicijativa ima potencijalno duboke implikacije na sigurnosne odluke SAD-a, a njen fokus je navodno na identificiranju i djelovanju protiv “protivnika”.

DARPA je već objavila poseban poziv na sudjelovanje u ovom projektu putem obavijesti “Theory of Mind”. Prema toj objavi, projekt bi trebao pomoći američkim sigurnosnim strukturama u donošenju odluka koje će djelovati kao odvraćanje ili motivacija protivnicima.

Međutim, neizbježno se postavljaju pitanja o razmjerima ovog programa i njegovim potencijalnim posljedicama. Jedan od glavnih uvjeta za uspjeh ovog algoritma jest prikupljanje ogromne količine osobnih podataka, što otvara vrata ozbiljnim etičkim dilemama.

Prema opisu iz DARPA-ine obavijesti, algoritam bi trebao “razumjeti trenutnu strategiju aktera i rastaviti tu strategiju na osnovne komponente kako bi pratio promjene u strategiji u promjenjivim uvjetima.” Ovakav sofisticirani pristup može donijeti ogromne koristi za nacionalnu sigurnost, ali tko jamči da će ovakva tehnologija ostati unutar okvira sigurnosnih potreba i neće biti zloupotrijebljena?

Jedna od ključnih nejasnoća leži u definiciji pojma “protivnik”. Prema vojnom rječniku SAD-a iz 2017. godine, protivnik je definiran kao “strana koja je potencijalno neprijateljski nastrojena prema prijateljskoj strani i protiv koje se može razmotriti upotreba sile.” Međutim, pojam “strana” nije dodatno razrađen, što ostavlja prostor za široko tumačenje.

“Teorija uma” podsjeća na ranije kontroverzne projekte DARPA-e, poput “Total Information Awareness” (TIA) programa iz 2002. godine. TIA je tada izazvala oštre reakcije građanskih aktivista i organizacija za zaštitu privatnosti, koje su taj projekt opisale kao “najbliže pravom Velikom Bratu u SAD-u.”

Eric Davis, osoba iza “Teorije uma,” prethodno je radio za tvrtku Galois, koja surađuje s DARPA-om, NASA-om i američkom obavještajnom zajednicom. Zanimljivo je da je Bill & Melinda Gates Foundation također navedena kao partner Galois-a, što dodatno komplicira ovu već ionako kontroverznu priču.

Iako “Teorija uma” ima potencijal optimizirati nacionalne sigurnosne odluke, postavlja se pitanje koliko će ovakvi algoritmi utjecati na privatnost pojedinaca i granice slobode. Nadalje, široka i nejasna definicija “protivnika” ostavlja prostor za zloupotrebe. Tehnološki napredak poput ovog neće samo redefinirati sigurnost, već i naše osnovne postavke o privatnosti, slobodi i ljudskim pravima.

Provjeri/reclaimthenet.org

Foto naslovnice: pixabay.com

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!
VEZANO

najnovije