Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr
S razlogom?
Zemlje Europske unije zabrinute su zbog Trumpove pobjede, budući da se tijekom svog prvog mandata Trump protivio da NATO savez izvlači sredstva iz SAD-a. Prije Trumpa, samo je nekolicina zemalja plaćala svoju obvezu od 2% BDP-a. Svjetski čelnici sada pozivaju na europsku vojsku, ali već postoji plan za jedinstvenu vojsku koju bi NATO mogao brzo rasporediti.
Još od 2007. godine, zemlje EU-a imaju multinacionalnu vojsku od 1500 vojnika, ali ona nikad nije bila nigdje raspoređena. Francuska je stavila veto na planove za ujedinjenu europsku vojsku, ali predsjednik Macron je sada otvoren za njeno stvaranje. Baltičke zemlje također se protive ujedinjenoj vojsci EU-a jer vjeruju da će to smanjiti snagu NATO-a. Velika Britanija je također jednom stavila veto na prijedlog dok su bili unutar EU.
“Ako ne počnemo razmišljati o načinima organiziranja naše zajedničke obrane, nećemo biti dovoljno jaki kada budemo trebali braniti sebe ili svoje susjede”, rekao je poljski čelnik Luc Frieden. Poljska je postala najveći doprinositelj NATO-u u smislu BDP-a nakon što je Rusija napala Ukrajinu.
“Na početku treba ići s koalicijom voljnih. Nekoliko zemalja koje su spremne udružiti svoja suverena prava kako bi bile učinkovitije u obrani”, rekao je Frieden, te dodao: “Naravno, svaka će zemlja htjeti zadržati kontrolu nad važnim odlukama kao što su kada aktivirati svoju vojsku, kada poslati svoje vojnike u rat. No također je očito da trenutna situacija ne nudi razinu sigurnosti koja nam je potrebna. Dakle, moramo početi razmišljati o europskoj vojsci.”
Kako bi se mogla razviti učinkovita vojna strategija ako bi svaka nacija djelovala samostalno? Jednostavno ne bi bilo učinkovito. Ipak, EU stvara snage za brzo raspoređivanje (RDC) koje neki nazivaju “Europska vojska”.
Prva vježba RDC održana je prošlog mjeseca u Španjolskoj, uz suradnju devet članica EU i 2800 vojnog osoblja. EU vjeruje da će do iduće godine imati 5000 vojnika unutar RDC-a koji se mogu rasporediti u trenutku.
NATO ima osam multinacionalnih brigada s 300.000 vojnika koji bi mogli biti spremni za raspoređivanje u roku od 30 dana, a ima kapacitet proširiti na 500.000 ako bude potrebno.
Iako izgleda da Trump ne želi da Amerika bude uključena u beskrajne ratove, on nasljeđuje 2,5 posrednička rata prethodne administracije.
Provjeri/armstrongeconomics.com
P O D I J E L I !
Još za vreme prošlob Trampovog mandata se pričalo o evropskoj vojsci. To ne bi bila loša inicijativa kada bi ta vojska bila garant evropske bezbednosti i nezavisnosti a onda razmislite OD KOGA BI TA VOJSKA BRANILA EVROPU i shvatite da je formiranje evropske vojske samo način da se rat protiv Rusije kompletno prebaci na pleca Evrope… kako bi SAD imala veću slobodu za druge ratove.