Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr
Ne vraća im se
Rat u Siriji je završio, a politička scena te zemlje prolazi kroz značajne promjene, što omogućava mogućnost povratka milijuna sirijskih izbjeglica natrag u domovinu. Međutim, pitanja ostaju: Jesu li izbjeglice spremne vratiti se? I kako će Europa riješiti izazove s kojima se suočava zbog ovog vala migracija?
Zemlje poput Austrije, Grčke, Nizozemske, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Italije, Belgije, Švedske, Finske i Norveške već su suspendirale prijem novih zahtjeva za azil. Ipak, četiri milijuna sirijskih izbjeglica koje su zatražile azil u Europskoj uniji ne pokazuju namjeru povratka kući.
“Zašto bih se vraćao kad ovdje imam sve?”, rekao je jedan 27-godišnji izbjeglica za njemački list Welt. “U Siriji više nemam dom, posao ni prijatelje. U Siriju ću letjeti samo na odmor i u posjet obitelji – vjerojatno iduće godine kada zračna luka ponovno bude otvorena.”
Novi smjer Sirije
Abu Mohammad al-Jolani, novi vođa Sirije, dao je svoj prvi intervju talijanskoj novinskoj kući nakon preuzimanja vlasti. Njegovi prioriteti usmjereni su na obnovu sigurnosti i stabilnosti u svim gradovima. “Narod je iscrpljen nepravdom i tiranijom”, izjavio je. Također je uputio apel sirijskim izbjeglicama diljem svijeta: “Sirija je sada slobodna zemlja koja je povratila svoj ponos i dostojanstvo. Vrati se. Moramo se obnoviti, da stanemo na noge, i potrebna nam je svačija pomoć.”
Uz obnovu sigurnosti, al-Jolani planira stratešku obnovu zemlje, uključujući stabilizaciju osnovnih usluga poput električne energije i opskrbe hranom. Ipak, izazovi su ogromni, a uspjeh ovih planova ovisi i o volji izbjeglica da se vrate.
Stvarnost u Europi
U isto vrijeme, europske nacije suočavaju se s financijskim i socijalnim izazovima zbog velikog broja sirijskih izbjeglica. Njemačka, primjerice, ima najveću sirijsku populaciju u EU. Polovica svih primatelja socijalne pomoći u Njemačkoj su osobe stranog podrijetla, što predstavlja značajan teret za državni proračun.
Angela Merkel, bivša njemačka kancelarka, bila je ključna figura u otvaranju vrata izbjeglicama, ali sada se sve više Nijemaca okreće strankama poput AfD-a, koje kritiziraju ovu politiku. “Ljudi ne žele subvencionirati živote milijuna koji više ne ispunjavaju uvjete za status izbjeglice”, tvrde kritičari.
Osjećaji izbjeglica
Mnogi izbjeglice dijele stav da se ne žure vratiti u domovinu. “Nakon sedam godina života u Ujedinjenom Kraljevstvu, mislim da se neću vratiti”, izjavio je jedan Sirijac za Breitbart. “Neki od onih koji su sada zaduženi za Siriju bili su članovi al-Qaide prije samo nekoliko godina. Ne mislim da je Sirija sada sigurna.”
Troškovi zbrinjavanja izbjeglica u nekim europskim zemljama dosežu i 41.000 funti godišnje po osobi. Ideje poput besplatnog putovanja natrag u Siriju i novčanih poticaja za povratak spominjane su, ali čini se da ne mogu nadmašiti prednosti života u razvijenim zemljama.
Zaključak
Pitanje povratka sirijskih izbjeglica ostaje složeno i izazovno. Dok novi sirijski vođa poziva na obnovu zemlje i povratak njenih građana, mnogi se izbjeglice još uvijek osjećaju sigurnije i ugodnije u Europi. U narednim mjesecima, odluke će ovisiti o sposobnosti Sirije da osigura stabilnost i obnovi povjerenje svojih građana, ali i o političkim odlukama europskih zemalja koje se suočavaju s ovom humanitarnom i socijalnom krizom.
Provjeri/mediji
Foto naslovnice: web screenshot
P O D I J E L I !