Nedjelja, 22 prosinca, 2024
NaslovnicaLažna povijestEter i njegove kontroverze: Kako je znanje o neograničenoj energiji potisnuto?

Eter i njegove kontroverze: Kako je znanje o neograničenoj energiji potisnuto?

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Peti element

Koncept etera, sveprožimajuće tvari koja ispunjava svemir i potencijalno pruža neograničene izvore energije, bio je prisutan tisućljećima. No, tijekom 20. stoljeća, eter je gotovo u potpunosti izbačen iz znanstvenog diskursa. Je li razlog za to duboko povezan s interesima određenih lobija koji su se borili za monopolizaciju energije i sprječavanje dostupnosti besplatnih resursa za čovječanstvo?

U ranim teorijama fizike, eter je igrao ključnu ulogu. Smatralo se da je on medij kroz koji se širi svjetlost i elektromagnetski valovi te da može poslužiti kao potencijalni izvor neograničene energije. Znanstvenici poput Nikole Tesle istraživali su mogućnosti iskorištavanja energije etera za dobrobit čovječanstva. Tesla je vjerovao da je moguće stvoriti sustave koji bi omogućili besplatnu distribuciju energije diljem svijeta, bez oslanjanja na ograničene resurse poput ugljena, nafte ili plina.

Međutim, Tesline ideje suočile su se s ogromnim otporom. Financijski moćnici onoga doba, uključujući imena poput J.P. Morgana, koji su imali interese u industriji fosilnih goriva, navodno su uskratili podršku Teslinim projektima, bojeći se gubitka profita. Istovremeno, znanstvena zajednica počela je odbacivati koncept etera, a ključni trenutak u tom procesu bila je pojava Einsteinove teorije relativnosti. Einstein je 1905. godine objavio teoriju specijalne relativnosti, koja je eliminirala potrebu za eterom kao medijem za širenje svjetlosti. Kasnije je njegova opća teorija relativnosti ponudila alternativno objašnjenje gravitacije, zamijenivši eter zakrivljenošću prostor-vremena.

Albert Einstein, iako briljantan znanstvenik, postao instrument lobija koji su željeli eliminirati ideje o besplatnoj energiji iz znanstvenih rasprava. Eksperiment Michelsona i Morleyja, često citiran kao dokaz protiv etera, prema nekima je interpretiran na način koji odgovara unaprijed zacrtanim ciljevima. Na taj način, tvrde, eter je „znanstveno diskreditiran“, unatoč tome što su mnogi znanstvenici tog vremena i dalje smatrali da ima potencijalnu ulogu u razumijevanju svemira.

Primjene koncepta etera kroz povijest ukazuju na njegovu potencijalnu vrijednost. U bližoj povijesti, Nikola Tesla predlagao je korištenje energije etera za napajanje bežičnih sustava energije, uključujući njegov slavni toranj Wardenclyffe. Tesla je tvrdio da bi energija etera mogla omogućiti napajanje gradova, industrije i domova, bez potrebe za fizičkim prijenosnicima energije poput kablova. Osim toga, ideje vezane uz eter pojavljuju se i u projektima poput razvoja letećih strojeva. U to vrijeme razmatrano je da bi cepelini ili drugi zračni brodovi mogli koristiti energiju iz prirodnog eteričkog okruženja za svoje pogone.

Posebno intrigantan aspekt povijesti etera jest mogućnost da su određene zgrade iz 19. stoljeća bile osmišljene s idejom iskorištavanja energije etera. Primjerice, neke od veličanstvenih zgrada izgrađenih tijekom razdoblja industrijske revolucije, s impozantnim kupolama i antenama, posebno privlače pažnju. Smatra se da su takve strukture mogle služiti kao “prijamnici” za energiju iz okoliša, koristeći prirodne rezonancije etera. Kupole i visoki tornjevi, često ukrašeni metalnim vrhovima, mogli su imati funkciju prikupljanja i distribucije energije, slično Teslinim zamislima o bežičnom prijenosu energije.

Dodatno, zanimljiva je teorija o uporabi žive u kombinaciji s eterom, posebice u arhitekturi zgrada iz 19. stoljeća. Smatra se da su određene kupole ili strukture mogle koristiti živu zbog njezinih jedinstvenih svojstava, poput sposobnosti da inducira elektromagnetska polja kada se rotira. Neki istraživači sugeriraju da bi rotirajuća živa, postavljena unutar određenih arhitektonskih elemenata, mogla omogućiti stvaranje rezonancije s eterom i prikupljanje energije iz okoliša. Ova teorija otvara fascinantne mogućnosti o potencijalnoj naprednoj tehnologiji koja je korištena u prošlosti, ali je s vremenom potisnuta i zaboravljena.

Još dalje u povijest, eter se smatrao nešto više od puke znanstvene hipoteze. Arhitektura određenih drevnih zgrada, poput piramida ili megalitskih struktura, neki danas interpretiraju kao moguće dokaze upotrebe znanja o eteru za energetske svrhe. Smatra se da su te strukture dizajnirane na način koji je omogućavao prikupljanje ili manipulaciju energijom iz okoliša, što bi moglo ukazivati na davno izgubljeno znanje o eteru.

Danas se ideja etera nazire u raznim znanstvenim teorijama kao što su teorije o kvantnom vakuumu i tamnoj energiji. One, iako temeljene na suvremenim znanstvenim principima, podsjećaju na neke aspekte stare ideje etera. Pitanje koje ostaje otvoreno jest: Je li eter uistinu odbačen zbog znanstvenih razloga, ili je njegovo potiskivanje bilo dio šire strategije očuvanja monopola nad energetskim resursima?

Zaključno, rasprava o eteru otvara važno pitanje o ulozi znanosti u društvu i o tome koliko je znanstveni napredak podložan utjecajima političkih i ekonomskih interesa. Iako je teško sa sigurnošću dokazati takve tvrdnje, povijest nas uči da iza svakog velikog otkrića često stoje sukobi interesa koji oblikuju njegovu sudbinu.

Foto naslovnice: web screenshot

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!

2 KOMENTARI

  1. “… Albert Einstein, iako briljantan znanstvenik…”
    🤣🤣🤣🤣

    “briljantan znanstvenik” = glupavi ćifutarski klovn sranjstvenik…

    Toliko je “briljantan” da je 11 godina (od 1903-1914) sjedi i TRULI u patentnom birou gdje je prepisivao tuđe patente…, 🤣🤣
    (svojih patenata ovaj glupavi klov i kreten, kojeg su navodno čak i na fakultetu zvali “glupko” – NIJE imao… Osim SRANJA za idiote sranjstvenike zvanog “teorija relativiteta” 🤣🤣🤣)
    *
    Pogledaj mu njope ćifutarske lažljive na ovoj slici (navodno iz 1921)…

    en.m.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein

    … kad je glupavo ćifutarsko govno – dobilo tzv “nobelovu nagradu” – (inače znak da te “ćifutarija cijeni” za “zasluge” koje si naoravio za NJIH, tj u laganju, klanju i/ili podržavanju ćifutarskog “masonskog” lažnog Narativa…)…

    … Pa onda uporedi sa kasnijim slikama – kad se ovo glupo ćifutarsko govno i zločinački lažov (klovn) – transformira u “eksrtravagantnog profesora” – raščupane kose i u bijelom mantilu – (kao onaj sto je glumio “genijalnog profesora” na holivudskom smeću “Povratak u budućnost”) 🤣

    Ćifutarija je od glupavog idiota napravila “ekstravagantnog genijalca” – a preglupo gojimsko govedo – i dalje vjeruje u Holivudske ćifutarske bajke… 🤣🤣🤣

    http://www.dw.com/en/the-story-behind-albert-einsteins-most-iconic-photo/a-56803031

  2. baš o ovome, o Tesli i eteru…

    “ISPLIVALA PRIČA O ZABRANJENOM PRONALASKU NIKOLE TESLE: Kada su saznali bankari, sazvali su hitno sednicu vlade SAD, a onda su se umešali Rotšildi i Rokfelerovi…”

    kurir.rs/vesti/drustvo/3225161/isplivala-prica-o-zabranjenom-pronalasku-nikole-tesle-kada-su-saznali-bankari-sazvali-su-hitno-sednicu-vlade-sad-a-onda-su-se-umesali-rotsildi-i-rokfelerovi\

    ovde o Einsteinu, kako je tretirao 1. ženu, Milevu, pa je kasnije oženio vlastitu sestranu (u koju je kako se kaže u jednom od članaka bio zaljubljen kao dječak)… faktički incestuozni brak

    kurir.rs/zabava/zanimljivosti/4125694/mileva-je-patila-kao-niko-bizarna-pravila-u-braku-alberta-ajnstajna

    kurir.rs/zabava/zivot/4373328/tragicna-prica-poznate-srpkinje-slavni-muz-je-tretirao-kao-sluskinju

VEZANO

najnovije