Srijeda, 4 prosinca, 2024
NaslovnicaZdravljeJednostavan "uradi sam" pročistač za vodu

Jednostavan “uradi sam” pročistač za vodu

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Znate li što pijete?

Nećemo puno lamentirati o tome kako je voda sve zagađenija svime i svačim, to vam je dobro poznato, a ako nije samo pogledajte s vremena na vrijeme nebo prošarano „kondenzacijskim tragovima“ aviona.

Ovdje vam donosimo jedan jednostavan način kako možete s vrlo malo novca sami izraditi efikasni kućni pročistač vode, koji će vašu vodu iz slavine ili bunara dodatno pročistiti od onečišćenja različitog porijekla.

Sve što vam treba jesu dvije plastične boce, jedna od 1,5 L i jedna veća od 5 L, medicinska vata, jedna najlonska čarapa te aktivni ugljen.

- Advertisement -

Manju plastičnu bocu razrežete skalpelom pri dnu po njenom obodu, a odrezano dno nemojte baciti, ono vam kasnije može poslužiti kao poklopac da u spremnik ne upada prašina dok se voda procjeđuje kroz pročistač. Također, u plastičnom čepu manje boce probušite nekoliko rupica šivaćom iglom ili nekim drugim oštrim predmetom, pazeći da rupe ne budu prevelike, te ga pričvrstite na bocu.

Nakon toga uzmite nešto medicinske vate te je dobro nabijte u vrh plastične boce, na način da dobijete sloj od nekih 7-8 cm. Zatim u vrh najlonske čarape uspite aktivni ugljen, kojeg inače možete kupiti u prodavaonicama za ljubimce u kojima se prodaje oprema za akvaristiku. Naime, ovaj ugljen se koristi za pročišćavanje akvarijske vode za akvarije opremljene ovakvim filterima.

Nakon što ste u čarapu stavili aktivni ugljen, zavežite njen kraj kako ugljen ne bi izašao, te čarapu sa ugljenom dobro isperite ispod mlaza vode da se otpraše sitnije čestice koje bi vam mogle zacrniti vodu.

Nakon toga, čarapu s ugljenom dobro utisnite na postavljeni sloj medicinske vate, na način da se sloj ugljena svugdje dobro prilijepi uz stjenke boce. Sloj ugljena u boci bi trebao biti minimalne debljine 7-8 cm.

Na sloj ugljena potom stavite još jedan sloj medicinske vate i dobro utisnite.

Nakon ovoga vaš pročistač je spreman za prvu upotrebu. Postavite ga u otvor veće plastične boce i ulijte vodu u njega. Ispočetka će voda možda nešto sporije kapati, ali tijekom vremena će se uspostaviti kontinuirano procjeđivanje. Prikupljena voda u većoj boci je spreman za konzumaciju.

- Advertisement -

Nakon nekog vremena primijetit ćete kako gornji sloj vate poprima tamniju boju, pa ga zamijenite novim kad procijenite da više nije dovoljno čist. Aktivni ugljen može zadržati svoja svojstva i duže vrijeme, ali bi svakako bilo dobro zamijeniti ga svaka 3 mjeseca.

Foto naslovnice: pixabay.com

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!

1 KOMENTAR

  1. Postoji potpuno besplatni način da se dobije pitka voda iz morske vode.
    Slao sam svima taj način ali nikoga ne interesuje.
    Verovatno što je besplatno.
    Nudio sam i opštinama po Hrvatskoj ali ….
    Evo u kratkim crtama o čemu se radi.
    Na većim dubinama temperatura morske vode je konstantna i iznosi blizu 0 stepeni, od 2 do 4 stepena.
    Ovu hladnu vodu iz dubine dovedemo potpuno besplatno do obale uz pomoć “spojenih sudova”.
    Iz tog bazena, uz pomoć pumpe (ovo je jedini utrošak električne energije) ovu hladnu vodu propustimo kroz postrojenje za kondenzaciju, gde se iz vazduha kondenzuje vodena para iz vazduha.
    I dobijamo vodu. Kišnicu.
    Isto nam se dešava kada nam donesu hladno piće.
    Kondenzuje se vodena para iz vazduha.
    Količina hladne vode je neograničena i količina pitke vode koja se može dobiti zavisi samo od veličine postrojenja za kondenzaciju.
    Reke bi mogle da poteku od morskih obala u kopno.
    Zamislite ovo umanjeno postrojenje koje bi se nalazilo u svakom čamcu za spasavanje.
    Plastično crevo dugo 30 – tak metara, malu ručnu pumpu i umanjeno postrojenje za kondenzaciju.
    Niko od brodolomnika više nikada ne bi umro od žeđi.
    Ali ovo nikoga ne interesuje jer je BESPLATNO.

VEZANO

najnovije