Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr
6 protona, 6 elektrona, 6 neutrona
Iako su se mnogi republikanci, pa i sam Trump, godinama protivili službenoj priči o „klimatskim promjenama“ i „rješenjima“ za njihovo ublažavanje, financiranje klimatskih promjena spremno je vratiti se u sljedeće 4 godine i to zato što su se mnoga utjecajna imena u nadolazećoj Trumpovoj administraciji osobno uključila u stvaranje tržišta ugljika posljednjih godina.
Glavni među njima je Howard Lutnick, supredsjedatelj Trumpovog tranzicijskog tima koji je izjavio da ima zadatak pronaći “talent” za nadolazeću administraciju. Lutnick je dugogodišnji i trenutni šef tvrtke Cantor Fitzgerald, koja je bila jedan od najranijih igrača u trgovini emisijama i od tada je postala globalni lider u ESG ulaganju, financiranju “održive infrastrukture” i zelenim obveznicama.
Cantorov fond za održivu infrastrukturu izričito je predan “digitalnoj transformaciji, dekarbonizaciji i poboljšanju i modernizaciji stare infrastrukture”, dok će “primarni fokus Fonda biti ulaganje u izdavatelje koji pomažu u rješavanju određenih pitanja održivog razvoja UN-ovih Ciljeva kroz svoje proizvode i usluge.” Osim toga, sastavni dio Cantorovog infrastrukturnog fonda je Invenergy, tvrtka za obnovljivu energiju, a vodi ju prvi “vjetromilijarder” u zemlji Michael Polsky.
Lutnick je također u upravnom odboru tvrtke za satelitski nadzor koja se zove Satellogic. Osim Lutnicka, bivši Trumpov ministar financija Steve Mnuchin predsjedava njegovim odborom, a u odboru je i Joe Dunford, bivši načelnik Združenog stožera američke vojske pod Trumpom. Satellogic je sastavni dio konzorcija koji pokušava koristiti netransparentne ugovorne sporazume kako bi Latinskoj Americi nametnuo masivno tržište ugljika temeljeno na blockchainu. To tržište ugljika, koje djeluje pod imenom GREEN+, spremno je izgraditi na bočnom lancu Bitcoina i, kao što je ranije objavljeno, njegova shema kredita za ugljik duboko je nepravedna za latinoameričke zajednice. Na primjer, jedini novac koji bi zajednice mogle zaraditi od sheme bio bi dostupan samo za “održive” projekte koje je bi odobravao GREEN+, dok bi članovi GREEN+ ubirali najveći dio profita. Program bi također podvrgao zajednice satelitskom nadzornom aparatu Satellogica (povezanom s vladom SAD-a i izraelskom obavještajnom službom) bez njihovog pristanka.
Osim toga, GREEN+ je posebno povezan s bliskim Trumpovim saveznicima u regiji. Na primjer, glavna figura u političkoj stranci Nayiba Bukelea – gradonačelnik San Salvadora Mario Durán – potpredsjednik je jedne od glavnih grupa koje orkestriraju shemu GREEN+, dok je mreža Endeavour Argentina, koja ima vrlo bliske veze s argentinskim Javierom Mileijem, također vrlo usko povezan sa Satellogicom. Osim toga, veliki investitor u Satellogicu, izdavatelj dolarskih stablecoina Tether, također je usko povezan s Howardom Lutnickom. Lutnick je dugogodišnji glavni zagovornik Tethera, a Cantor Fitzgerald čuva većinu Tetherovih američkih riznica koje podržavaju njihov stablecoin i njegovu vezanost za američki dolar.
Osim Lutnicka, Trumpov podupiratelj i donator Elon Musk, koji je obećao da će raditi s Lutnickom na uvođenju neviđenog doba “učinkovitosti” vlade, uložio je velika sredstva u tehnologiju uklanjanja ugljika, a čak je formirao nagradu od 100 milijuna dolara za poticanje novih metoda uklanjanja ugljika. Musk je tijekom prve Trumpove administracije prekinuo veze s njim nakon što se Trump povukao iz Pariškog klimatskog sporazuma 2017. Također, Musk je dugogodišnji zagovornik poreza na ugljik.
Pod Trumpovom administracijom republikanci su se zalagali za porez na ugljik, planom poznatim kao Baker-Shultz plan koji je pozivao je na ukidanje propisa Agencije za zaštitu okoliša o emisijama i vraćanje nekih klimatskih politika iz Obamine ere u zamjenu za njihovu zamjenu porezom na ugljik. Plan je zamišljen kao način da se “pusti tržište da odluči” kako će odrediti cijenu ugljika, a ne vlada. Nešto slično bi sljedeća Trumpova administracija mogla primijeniti kao “kompromis” kojim bi se klimatske politike iz Bidenove ere protiv kojih se Trump zalagao ukinule u zamjenu za provedbu nekog oblika “cijene ugljika”, poput poreza na ugljik.
Baker-Schultzov plan nazvan je po Jamesu Bakeru i Georgeu Schultzu, dvojici republikanaca koji su služili u administracijama Reagana i Busha starijeg. Ovo je značajno jer je za vrijeme administracije Busha starijeg prvi put uspostavljeno trgovanje emisijama uz potporu vlade. Otac trgovanja emisijama, prvo za sumporni dioksid, a zatim ponovno za ugljik, je Richard Sandor, bivši izvršni direktor u skandalima opterećenom, korumpiranom Drexelu Burnhamu Lambertu (Drexelovog najozloglašenijeg kriminalca – Michaela Milkena – Trump je pomilovao tijekom svog prethodnog mandata). Drexel je bio ključna figura u financijskim skandalima 1980-ih, uključujući krizu štednje i kredita koja je imala intimne veze s Jamesom Bakerom i obitelji Bush, kao i CIA-om i organiziranim kriminalom.
Sandor se također smatra ocem financijskih derivata i pomogao je u izradi ograničenja i trgovinske komponente Protokola iz Kyota. Učinio je to u izravnom dogovoru s Mauriceom Strongom, arhitektom Agende 21 – preteče UN-ovih ciljeva održivog razvoja. Strong je također bio dugogodišnji suradnik Davida Rockefellera, naftnog magnata i notorno korumpiranog službenika UN-a koji je kasnije morao pobjeći iz Sjeverne Amerike u Kinu zbog svoje umiješanosti u UN-ov skandal „nafta za hranu“. Sandor je kasnije imao veliki utjecaj na klimatske politike Obamine ere, ali također ima bliske veze s osobama iz Trumpove ere, poput J. Christophera Giancarla – kojeg je Trump postavio za predsjedavajućeg CFTC-a 2017. Giancarlo, glavni zagovornik pretvaranja američkog dolara u digitalnu valutu koja se može programirati i nadzirati, nazvao je Sandora “jednim od pravih vizionara koji razvijaju nove financijske proizvode”.
Iako je Trump povukao SAD iz Pariškog sporazuma, prevelika uloga Lutnicka i Muska u oblikovanju politike njegove sljedeće administracije i odabira kabineta sugerira da je Trump sada ublažio svoje stajalište o “tržišnim” klimatskim rješenjima. Svakome tko je pratio Trumpovu politiku od njegova prvog mandata, bilo je sasvim jasno da je Trump, kao i svaki američki političar, obično voljan dati Wall Streetu ono što želi. Na primjer, Trump je dao Larryju Finku, pravom kralju ESG-a, gotovo potpunu kontrolu nad američkom fiskalnom politikom tijekom Covida, što je rezultiralo golemim transferom bogatstva.
Trumpov nedavni govor o bitcoinu i kriptovaluti prihvatio je politike koje će nastojati oblikovati bitcoin u pokretač neodgovorne fiskalne politike te će upotrijebiti programibilne stabilne kovanice koje je moguće nadzirati kako bi se proširila i učvrstila dominacija dolara.
Iako je svakako istina da su republikanci u zakonodavnom tijelu početkom ove godine u velikoj mjeri odbacili poreze na ugljik i tržišta, činjenica da se Trump okružio zagovornicima klimatskog financiranja i da Wall Streetu treba klimatsko financiranje kako bi otključao čitavu novu klasu imovine da ne propadne, jaki su pokazatelji da je u tijeku neka vrsta trgovanja ugljikom.
S dužničkom krizom SAD-a u planu i Howardom Lutnickom, jednim od najvećih trgovaca državnim dugom SAD-a na čelu sljedećeg Trumpovog kabineta, vjerojatnost za tržište ugljika nikad nije bila veća.
Provjeri/unlimitedhangout.com
Foto naslovnice: web screenshot
P O D I J E L I !