Četvrtak, 21 studenoga, 2024
NaslovnicaWake up„Zelena“ pljačka: Prvo porez na nekretnine, pa „klimatski“ zahtjevi za njih…

„Zelena“ pljačka: Prvo porez na nekretnine, pa „klimatski“ zahtjevi za njih…

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

„Nećete imati ništa, a bit ćete sretni“

Kako bi se dobila cjelovita slika u kojem smjeru se krećemo po pitanju vlasništva, trenutna zbivanja u Hrvatskoj i uvođenje poreza na nekretnine potrebno je promatrati i kroz prizmu onoga što se upravo događa u Britaniji. Možda vam nakon ovog teksta stvari budu jasnije…

O uvođenju poreza na nekretnine u Hrvatskoj već sam sve rekao što sam imao za reći, a ako niste pročitali, možete to učiniti ovdje.

- Advertisement -

Ideja o tome kako „nećemo imati ništa i bit ćemo sretni“, koju je najviše promovirao WEF-ov Klaus Schwab, svakim danom dobiva sve jasnije konture, a posljednje izjave britanskog državnog tajnika za Energetsku sigurnost i Net Zero, Eda Milibanda, vrlo jasno iscrtavaju način na koji će se taj plan dodatno pogurati.

Naime, već spomenuti tajnik obećao je zabraniti stanodavcima da iznajmljuju nekretnine koje ne zadovoljavaju standarde energetske učinkovitosti, što u prijevodu znači da će vlasnici nekretnina do kraja desetljeća morati potrošiti nekoliko desetaka tisuća funti kako bi nadogradili svoje nekretnine za iznajmljivanje. Oni koji to ne budu u stanju učiniti, bit će uklonjeni s tržišta i vrlo vjerojatno prisiljeni prodati svoje nekretnine.

Osiguravanje zadovoljenja standarda energetske učinkovitosti podrazumijeva opremanje kuća i stanova dizalicama topline, solarnim panelima, te izvedbu drugih građevinskih zahvata u cilju postizanja ocjenu energetske učinkovitosti (EPC) od C ili više.

Kako bi provela svoje naume, vlast u pravilu uvijek ima popratnu priču kojom se nastoji usredotočiti javnost isključivo na njegove pozitivne strane, izostavljajući one negativne. Kako bi naglasio pozitivne strane ovog prijedloga, Milliband je obećao da će osigurati da “svaka iznajmljena kuća dostigne pristojne standarde energetske učinkovitosti do 2030.“, što bi prema njegovim riječima „izvuklo milijun obitelji iz siromaštva“.

O čemu to točno Miliband priča možda objašnjavaju (a možda i ne) njegove slijedeće rečenice:

- Advertisement -

“Svi znamo da najsiromašniji ljudi u našoj zemlji često žive u hladnim domovima s propuhom. Mnogi iznajmljuju od privatnih stanodavaca ispod pristojnih standarda.“

Britanski stanodavci su se u posljednjem desetljeću suočavali sa sve većim pritiskom birokracije i gubitka poreznih olakšica na hipotekarne kamate. Visoke kamatne stope na hipoteke također su smanjile marže, što je neke natjeralo da u potpunosti prestanu s iznajmljivanjem. Ovo je nešto što čeka i hrvatske iznajmljivače…

EPC-ovi ocjenjuju domove prema njihovoj energetskoj učinkovitosti, a nekretnine se ocjenjuju ocjenama od A do G. Britanska vlada sada zahtijeva da sve iznajmljene nekretnine moraju imati ocjenu C do 2028. godine, dok trenutačna pravila zabranjuju iznajmljivačima da iznajmljuju nekretnine s ocjenom E ili nižom. Nacionalna udruga stanodavaca upozorila je da je gotovo trećina kuća za iznajmljivanje izgrađeno prije 1919. i da će to biti “među najzahtjevnijim zadacima u Britaniji“.

Provjeri/msn.com

Foto naslovnice: screenshot naturalnews.com

- Advertisement -

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!

1 KOMENTAR

VEZANO

najnovije