Srijeda, 29 siječnja, 2025
NaslovnicaVijestiZračenje 5G mreže dovodi do promjena u moždanom tkivu

Zračenje 5G mreže dovodi do promjena u moždanom tkivu

Zapratite nas na Telegramu: https://t.me/provjeri_hr i YouTube: https://www.youtube.com/@provjeri_hr

Laboratorijski štakori

Prema timu znanstvenika s državnog sveučilišta Tomsk (TSU) u Rusiji, kontrolirana izloženost spektru 5G zračenja rezultira promjenama u tkivu mozga laboratorijskih štakora.

Otkako je uvedena 5G mobilna infrastruktura, postoji zabrinutost zbog njezinih potencijalnih učinaka na zdravlje. Međunarodna agencija za istraživanje raka klasificirala je 5G radiofrekventno elektromagnetsko polje (RF-EMF) kao mogući karcinogen za ljude, ali ni u jednom slučaju nije bilo konačnog istraživanja.

“Odlučili smo saznati kakav je učinak neionizirajućeg zračenja na glodavce različite dobi”, izjavila je Natalia Krivova, vodeća istraživačica na TSU-ovom Institutu za biologiju i biofiziku.

Znanstvenici TSU-a eksperimentirali su na mužjacima Wistar štakora, koje znanstvenici preferiraju zbog sličnih reakcija na vanjske podražaje kao ljudi. Testirali su tri različite dobne skupine: štakore stare 5-6 tjedana (što odgovara ljudskim adolescentima), stare 10-11 tjedana (odrasle osobe od 40 i više godina) i štakore stare 17-18 tjedana (ljudi 65 i više godina). Svi su bili izloženi RF-EMF frekvencijama pet tjedana, što je ekvivalentno otprilike četiri godine ljudskog života.

Studija nije pokazala nikakve vanjske promjene između štakora izloženih zračenju i kontrolne skupine.

“Međutim, detaljnije istraživanje moždanog tkiva štakora nakon izlaganja 5G anteni otkrilo je značajnu promjenu u omjeru antioksidansa i oksidansa”, rekla je Krivova.

Još uvijek nije jasno hoće li te promjene dovesti do pozitivnih ili negativnih promjena u kognitivnim sposobnostima štakora ili će njihova tijela nekako kompenzirati poremećaj, dodala je, pozivajući na daljnja istraživanja ove teme.

Studija u Tomsku bila je prvi put da su znanstvenici uspjeli izmjeriti stopu apsorpcije zračenja na kaveznim glodavcima, navodi sveučilište. Radiofizički tim TSU-a predvođen profesorom Sergeyem Shipilovim dizajnirao je 5G antenu za eksperiment, a tim predvođen postdiplomskim studentom Ramdasom Mazmanazarovim razvio je metodu za mjerenje stope apsorpcije. Njihov je rad objavljen ranije ove godine u časopisu Applied Sciences.

Studija je bila dio Međunarodnog projekta elektromagnetskog polja, koji je pokrenula Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) kako bi dobila znanstveno utemeljene i objektivne odgovore na pitanja od javnog značaja o mogućim zdravstvenim rizicima od 5G elektromagnetskih polja.

Prema Krivovoj, sljedeća faza istraživanja namijenjena je proučavanju ženki štakora i istraživanju kako 5G zračenje može utjecati na njihove potomke.

Provjeri/bignewsnetwork.com

Foto naslovnice: pixabay.com

Svidio vam se članak? Trebamo i vašu pomoć da nastavimo iznositi istinu!
VEZANO

najnovije